خانه » امنیت شبکه » الگوریتم رمزنگاری Symmetric یا متقارن چیست؟

الگوریتم رمزنگاری Symmetric یا متقارن چیست؟

در بحث Encryption دو الگوریتم رمزنگاری مهم وجود دارد : asymmetric و symmetric ، که در این مقاله قصد داریم به الگوریتم متقارن یا همان symmetric بپردازیم .

یکی از اصول مهم در امنیت اطلاعات حفظ محرمانگی اطلاعات است ، برای حفظ محرمانگی اطلاعات باید دیتا به صورت رمز شده ارسال شود تا در صورتی که این اطلاعات در حین ارسال توسط یک فرد غیرمجاز دریافت شد آن فرد نتواند به محتوای آن دست یابد. برای اعمال رمزنگاری از الگوریتم های متقارن (Symmetric Algorithm) یا نامتقارن (Asymmetric Algorithm) می توان استفاده کرد که در اینجا می خواهیم روش متقارن را مورد بررسی قرار دهیم.

الگوریتم symmetric روشی است که در آن از یک کلید برای رمزنگاری و رمزگشایی استفاده می شود. زمانی که دو دستگاه که از طریق VPN به یکدیگر متصل هستند برای رمزگشایی و رمزنگاری اطلاعات نیاز به کلید دارد و با توجه به نحوی عملکرد روش متقارن هر دو سمت ارتباط از یک کلید یکسان برای رمزگشایی و رمزنگاری استفاده می کنند.

الگوریتم رمزنگاری Symmetric یا متقارن چیست؟

الگوریتم های زیر از این روش استفاده می کنند :

 • DES
 • 3DES
 • AES
 • IDEA
 • RC2, RC4, RC5, RC6
 • Blowfish

الگوریتم های symmetric برای محافظت از دیتا در بسیاری از روش های VPN امروزی استفاده می شوند. دلیل اینکه ما بخش عمده دیتا خود را با استفاده از روش های symmetric رمزنگاری می کنیم این است که بسیار سریع تر است و همینطور پردازش کمتری برای CPU نسبت به روش Asymmetric دارد. هر چی کلید پیچیده تر باشد رمزگشایی برای کسی که کلید را ندارد نیز سخت تر است. ما معمولا در VPN به اندازه طول کلید توجه می کنیم و هر چه طول کلید بیشتر باشد امنیت بیشتری دارد. معمولا طول کلید 128 تا 256 می باشد. کمترین طول کلید باید حداقل 128 بیت برای الگوریتم های symmetric باشد تا امن در نظر گرفته شود. مجددا تکرار می شود هرچه طول کلید بیشتر باشد امنیت بیشتر خواهد بود.

درباره ی امیرمحمد

امیر محمد جلیلی هستم کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات ، دارای مدارک بین المللی شبکه و مدرس دوره های تخصصی شبکه های کامپیوتری ، امیدوارم مقالات آموزشی این وب سایت برای شما عزیزان مفید واقع شود .

بررسی کنید

هشینگ Hashing و هش Hash چیست؟

Hashing و Hash (هش و هشینگ) چیست؟

علاقه مندان به بحث های امنیت اطلاعات بارها با اصطلاحاتی نظیر هش Hash و Hashing …

یک دیدگاه

 1. علوی زمیدانی

  سلام
  سپاس فراوان از اطلاعاتی که منتشر می کنید. موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *