خانه » تعاریف شبکه » انواع کابل شبکه : کواکسیال Coaxial و Twisted Pair

انواع کابل شبکه : کواکسیال Coaxial و Twisted Pair

در این مقاله داتیس نتورک قصد داریم شما را با دو type مهم کابل های شبکه آشنا کنیم . Coaxial و Twisted-Pair دو نوع پر کاربرد در شبکه های امروزی هستند که امروزه از کابل کواکسیال عمدتا برای دوربین های مدار بسته آنالوگ استفاده می شود و از کابل های Twisted-Pair برای ارتباطات شبکه ای کامپیوتر ها و دوایس های میانی استفاده می شود .

کواکسیال Coaxial :

انواع کابل شبکه : Coaxial و Twisted-Pair

کابل کواکسیال Coaxial یکی از مهمترین و قدیمی ترین محورهای انتقال داده در پروژ های شبکه مخابراتی و … می باشد که از سال ۱۹۳۶ مورد استفاده قرار گرفته است. این کابل ها در حال حاضر در شبکه های داخلی آنتن مرکزی یا سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ مورد کار بری دارد که بر دو نوع Thin و Thick تقسیم می شود که نوع دوم دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

این نوع کابل از دو سیم تشکیل شده که یک سیم مغز مفتولی و یک سیم لایه مسی که اطراف آن تشکیل شده است که البته این دو سیم توسط ماده پلاستیکی از هم جدا شده اند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می فرمائید اکثر کابل های انتقال تصویر (کواکسیل) در سیستم های دوربین مداربسته از پنج لایه زیر تشکیل شده است:

۱- غلاف بیرونی Plastic Jacket

۲- لایه مسی بافتی Metallic shield

۳- لایه محافظ مسی Foil shield

۴- لایه عایق جدا کننده بین دو سیم Dielectric insulator

۵- مغز مسی Copper core

انواع کابل کواکسیال (cable coaxial) استفاده شده در شبکه های دوربین مداربسته عموما RG58-RG59-RG6 هستند که هر کدام توانایی برد تا مسافتی حدود ۵۰۰ متر را نیز دارندو معمولا حداکثر پهنای این نوع کابل ها تا ۳۰۰ مگا هرتز است و دوام و پایداری خوبی دارند.

مزایای کابل های کواکسیال:

– انعطاف پذیری و قابل شکل دادن در محیط مورد استفاده

– قابل اعتماد بودن برای مدت زمان طولانی

– دوام و پایداری مناسب

– پایین بودن قیمت آن که باعث می شود هزینه نگهداری و قیمت توسعه آن کمتر شود

– طرفیت مناسب ، حداکثر تا ۳۰۰ مگا هرتز در پهنای باند.

– پهنای مناسب برای سرویس های مخابراتی از جمله لته کنفرانس های صوتی و تصویری و سیستم های دوربین مداربسته

معایب کابل های کواکسیال:

– محدودیت فاصله

– محدودیت در انشعابات

– نصب مشکل

چند نکته که شما زمان خرید کابل کواکسیال باید مورد توجه قرار دهید :

۱- انتخاب کابل کواکسیال برای انتقال تصویر یا صدا نسبت به فاصله دوربین تا دستگاه ضبط کننده DVR باید انتخاب شود برای مثال اگر فاصله دوربین تا دستگاه DVR حدود ۵۰ متر است شما می توانید از کابل های کواکسیال با مغزی آلمینیوم که قیمتی ارزانتر دارد نیز استفاده کنید.

۲- در صورت انتقال کابل برق منبع تغذیه از کنار کابل کواکسیال بهتر است از کابل های دبل شیلد استفاده کنید تا کمترین نویز بر روی تصاویر شما مشاهده شود.

۳- اگر شما در مغازه یا فروشگاه یا دفتری کوچک نیاز به نصب دوربین مداربسته داریند بهتر است از کابل های مینی کواکسیال استفاده نمایید.

کابل های Twisted Pair :

Twisted Pair یا کابل زوج به هم تابیده نوعی از کابل ها است که برای ارتباطات تلفن و بیشتر شبکه های اترنت امروزی استفاده می شود. زوج سیم ها مداری را شکل می دهند که توانایی انتقال داده ها را دارند. این زوج سیم ها با هدف حفاظت در برابر تداخلات منابع بیرونی و نویز از جانب زوج سیم های مجاور، در هم تنیده شده‌اند. زمانی که جریان الکتریکی از طریق یک سیم عبور می کند،یک میدان مغناطیسی کوچک اطراف سیم ایجاد می شود. وقتی دو سیم در یک مدار الکتریکی در کنار هم قرار بگیرند.میدان مغناطیسی آن ها دقیقا مخالف یکدیگر است. پس دو میدان مغناطیسی همدیگر را خنثی می کنند.آن ها همچنین هر میدان مغناطیسی بیرونی را خنثی می کنند. در هم پیچیدن سیم ها باعث افزایش وبهبود عمل خنثی سازی می شود. طراحان کابل می توانند با استفاده از ویژگی خنثی سازی و با پیچاندن سیم ها به دور هم لایه حفاظتی به وجود آورند که تاثیر قابل توجهی بر محافظت از آن ها در رسانه های شبکه دارد.

انواع کابل های Twisted Pair :

1- UTP
2- STP
3- FTP
4-SSTP
5-SFTP

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد ویژگی های UTP و STP خواهیم داد.

UTP کابل زوج به هم تابیده بدون روکش یا unshielded Twisted Pair :

از زوج سیم ها تشکیل شده است.این کابل در شبکه های گوناگون استفاده می شود. UTP کابل هر هشت سیم مسی جداگانه توسط مواد عایق پوشیده شده اند.علاوه بر این، سیم ها در هر جفت دور یکدیگر پیچ خورده اند.
این کابل برای محدود کردن تخریب سیگنال(ناشی از تداخل الکترومغناطیسی و تداخل فرکانس رادیویی) فقط متکی به خاصیت خنثی سازی است که توسط پیچیدن زوج سیم ها ایجاد می شود. برای کاهش بیشتر تداخل بین زوج ها،تعداد تابیدن در زوج سیم ها متفاوت است. باید از مشخصات دقیق حاکم پیروی کند،چند بار پیچ خوردن یا به هم تابیدن در هر متر از کابل مجاز است.UTP کابل برای اتصال این نوع کابل ها از کانکتورهای (Registered Jack(RJ استفاده می شود.برای مثال از RJ-11 برای تلفن ها و RJ-45 برای اتصال کابل های شبکه استفاده می شود. RJ-45 کانکتور هشت سیمی است و معمولا برای اتصال کامپیوترها در شبکه ی محلی استفاده می شود ، به خصوص اترنت.
کابل UTP چهار زوج سیم دارد، با 22 یا 24 گیج سیم مسی و با امپدانس 100 اهم در شبکه به کار گرفته می شود. این تفاوت ها به دلیل تنوع زوج سیم های به هم تابیده است،برای مثال نوعی که برای سیم تلفن استفاده می شود دارای امپدانس 600 اهمی است.

مزایای UTP :

کابل UTP مزایای بسیاری دارد .زیرا دارای قطر خارجی حدود 0.43 سانتیمتر می باشد،که این سایز کوچک می تواند هنگام نصب مفید باشد.به این دلیل که کابل UTP مانند سایر کابل ها زود داک سیم کشی را پر نمی کند،این می تواند یک عامل بسیار مهم در نظر گرفته شود،به خصوص در هنگام نصب یک شبکه در یک ساختمان قدیمی. این کابل نصب آسانی دارد و ارزان تر از انواع رسانه های شبکه است. در واقع UTP هزینه ی کمتری در هر متر نسبط به سایر کابل های LAN دارد. و چون UTP را می توان با بسیاری از معماری های شبکه های بزرگ استفاده کرد،آن همچنان با محبوبیت به رشد خود ادامه می دهد.

معایب UTP :

کابل UTP نسبت به دیگر رسانه های شبکه بیشتر مستعد به نویز الکتریکی و تداخل است،و فاصله بین افزایش دهنده سیگنال در این نوع کابل نسبت به کواکسیال و کابل فیبر نوری کوتاه تر است. گر چه UTP زمانی با نرخ انتفال کمتری نسبت به بقیه انواع کابل ها در نظر گرفته می شد، اما دیگر چنین نیست. در حقیقت امروزه UTP به عنوان سریعترین رسانه مبتنی بر مس شناخته می شود. در ادامه به خلاصه ویژگی های کابل UTP می پردازیم:

سرعت و توان عملیاتی — 10تا Mbps1000
میانگین هزینه نسبت به هر گره — حداقل هزینه
رسانه و اندازه کانکتور — کوچک
حداکثر طول کابل — 100متر(کوتاه)

انواع کابل های UTP :

Category 1: برای ارتباطات تلفن استفاده می شود. برای انتقال داده ها مناسب نیست.
Category 2: توانایی انتقال داده تاMbps 4 را دارد و فرکانس MHz 10 را پشتیبانی می کند.
Category 3: توانایی انتقال داده تاMbps 10 را دارد و فرکانس MHz 16 را پشتیبانی می کند.
Category 4: در شبکه های Token Ring استفاده می شود. توانایی انتقال داده تاMbps 16 را دارد و فرکانس MHz 20 را پشتیبانی می کند.
Category 5: توانایی انتقال داده تاMbps 100 را دارد و فرکانس MHz 100 را پشتیبانی می کند.
Category 5e: توانایی انتقال داده تاMbps (1Gbps) 1000 را دارد و فرکانس MHz 100 را پشتیبانی می کند.
Category 6: معمولا کابل Cat6 شامل 4 زوج سیم مسی 24 گیج آمریکایی می باشد و در حال حاضر سریع ترین استاندارد UTP . توانایی انتقال داده تا(1000Mbps(1Gbpsرا دارد و فرکانس MHz 250 را پشتیبانی می کند.

معرفی STP کابل های زوج به هم تابیده روکش دار یا Shielded Twisted Pair :

کابل STP ترکیبی از تکنیک های محافظت ، خنثی سازی، و سیم های به هم تابیده است. هر زوج از سیم ها در فویل فلزی پیچیده شده. سپس چهار زوج سیم به طور کلی با فویل یا فلز به هم تابیده پوشانده می شوند، معمولا کابل 150 اهم برای استفاده درنصب و راه اندازی شبکه ی اترنت مشخص شده. STP نویز الکتریکی در داخل کابل(زوج به زوج و تداخل) و بیرون از کابل را کاهش می دهد(EMI and RFI). این کابل معمولا با STP data connector راه اندازی می شود، که به طور ویژه برای کابل STP ساخته شده است. به هر حال کابل STP نیز مانند UTP از همان کانکتور RJ استفاده می کند.

اگر چه STP بهتر از UTP از تداخلات جلوگیری می کند، اما گران تر است و سخت در نصب و راه اندازی.علاوه بر این محافظ فلزی باید در هر دو انتهای کابل به زمین قرار داده شود. اگر به طور نادرست زمین گذاشته شد، محافظ مانند آنتن عمل می کند و سیگنال های ناخواسته را برمیدارد. به دلیل هزینه و سختی نصب و راه اندازی، STP به ندرت در شبکه های اترنت استفاده می شود.STP عمدتا در اروپا استفاده می شود.

خلاصه ویژگی های کابل STP :

سرعت و توان عملیاتی— 10 تا Mbps100
میانگین هزینه نسبت به هر گره — نسبتا گران
رسانه و اندازه کانکتور — متوسط به بزرگ
حداکثر طول کابل — 100متر(کوتاه)

وقتی که UTP و STP را مقایسه می کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید :

سرعت هر دو نوع کابل برای فواصل محلی رضایت بخش است.
این دو ارزانترین رسانه برای تبادل داده هستند.UTP ارزانتر از STP است.
چون بیشتر ساختمان ها الان با UTP سیم کشی شده اند،برای جلوگیری ازهزینه ی گزاف سیم کشی دوباره، بسیاری از استاندارد های انتقال به استفاده از آن سازگار شده اند.

درباره ی امیرمحمد

امیر محمد جلیلی هستم کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات ، دارای مدارک بین المللی شبکه و مدرس دوره های تخصصی شبکه های کامپیوتری ، امیدوارم مقالات آموزشی این وب سایت برای شما عزیزان مفید واقع شود .

بررسی کنید

تفاوت UEFI و BIOS چیست ؟

تفاوت UEFI و Legacy BIOS چیست ؟

داتیس نتورک : یکی از سوالاتی که هنگام نصب سیستم عامل جدید ممکن است در …

10 دیدگاه

 1. تشکر از معلومات خوبتان درمورد انواع کیبل

 2. سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  عالی بود ممنون

 3. با سلام و خسته نباشید و با تشکر از مطالب خوبتون
  میخواستم بپرسم اگه میشه در مورد connector های کابل مسی هم اگه اطلاعاتی دارین در اختیارمون بزارین
  ممنون

  • سلام ، در کابل های کواکسیال از کانکتور های Bnc connector , Bnc t connector , Bnc barel connector استفاده میشه که با سرچ کردن نام هرکدوم اطلاعات و تصاویرش رو میتونید پیدا کنید و در کابل های twisted pair هم از سوکت استفاده میشه. موفق باشید

 4. ممنون از راهنمایی خوبتون فقط میشه یه سایت معتبر بهم معرفی کنید که راجب این موضوع توضیح داده باشه چون من هیچ اطلاعاتی در مورد این موضوع ندارم و نمی دونم کدوم مطلب درسته
  متشکرم

 5. سلام خسته نباشید لطفا در مورد ویژگی های STP بیشتر توضیح بذارید

 6. Slm bebkhashid hadeaghl sorat coaxial chande??

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *