خانه » اخبار شبکه » گیت‌ هاب GitHub چیست؟

گیت‌ هاب GitHub چیست؟

گیت‌ هاب (GitHub) شبکه اجتماعی مورد علاقه برنامه نویسان می باشد . در گیت‌ هاب می توانید کد ها را با دیگران به اشتراک بگذارید و روی پروژه ها به صورت تیمی کار کنید و بسیاری از امکانات دیگر که اکنون قصد بررسی آنها را داریم.

گیت‌ هاب GitHub چیست؟

گیت هاب یک پلت فرم همکاری و کنترل نسخه ( Version ) اپن سورس برای توسعه دهندگان نرم افزار است. Linus Torvalds که از او به عنوان مبتکر لینوکس یاد می کنند ، در ابتدا در پاسخ به این نیاز که Developer های مختلف بتوانند به یک قطعه کد دسترسی داشته باشند ، تغییرات آن را مشاهده نمایند یا ورژن های مختلف آن را مدیریت نمایند و تاریخچه تغییرات ذخیره شود ، تحت عنوان پروژه ای به نام Git ایجاد شد. بعدها همین پروژه Git در غالب GitHub در اختیار عموم قرار گرفت.

شاید برایتان جالب باشد که مدل توسعه پروژه گیت هاب بر اساس مدل تجاری Software as a Software یا همان SaaS ارائه شده است.

یکی از مشکلاتی که تا قبل از ظهور گیت هاب برای تیم های برنامه نویسی وجود داشت این بود که در زمان توسعه یک کد خاص ، کار نهایی اعضای مختلف تیم با هم متناقض بود. اما با وجود این پلت فرم در هر لحظه اعضای مختلف می توانند تغییرات کد را مشاهده نمایند و بر اساس آن کار توسعه را پیگیری نمایند.

گیت‌ هاب GitHub چیست؟

خدمات پایه GitHub برای استفاده عموم رایگان است. در این پلت فرم می توانید کدهای خود را به صورت Public یا Private به اشتراک بگذارید. دقت داشته باشید که اگر می خواهید به صورت Private کد برنامه خود را به اشتراک بگذارید ، بایستی هزینه پرداخت نمایید.

از آن جایی که GitHub در واقع نوعی شبکه اجتماعی نیز محسوب می شود ، امکانات جالی مانند ، امکان Follow سایر کاربران ، امتیاز به کد ها ، دریافت به روزرسانی ها و گفت و گوی عمومی و خصوصی نیز در آن وجود دارد.

در گیت هاب سه مفهوم مهم به نام های Fork ، Pull Request و Merge وجود دارد. فورک به کپی مخزن یا Repository از یک اکانت به اکانت دیگر گفته می شود. این کار به توسعه دهندگان اجازه می دهد که بدون تغییر سورس اصلی کد ، بتوانند بر روی آن تغییرات دلخواهشان را اعمال نمایند. اگر بعد از Fork توسعه دهنده مایل باشد که تغییر انجام گرفته توسط او بر روی سورس اصلی کد نیز اعمال گردد ، می تواند یک Pull Request برای صاحب اصلی کد ارسال نماید. اگر صاحب امتیاز کد با این درخواست موافق باشد ، با عمل Merge می تواند کد را به جای نسخه اصلی بارگذاری کند و بپذیرد.

اما استفاده از GitHub در حال حاضر تنها محدود به توسعه دهندگان نرم افزار نیست. بسیاری از کمپانی هاس مشهور نظیر VMware نیز اکنون برخی از کدهای بسیار کاربردی خود را بر روی GitHub برای استفاده عموم بارگذاری می نمایند و داکیومنت استفاده از آن را نیز در همان جا قرار داده اند.

Vsphere Integrated Containers Engine

یکی از مشهورترین Repository هایی که VMware بر روی GitHub قرار داده است VIC یا vSphere Integrated Containers Engine است. VIC Engine به استفاده کنندگان از Docker اجازه می دهد که Container های خود را تحت مدل سنتی VM-Based شرکت VMware گسترش دهند.

Photon

Photon سیستم عامل اپن سورس شرکت VMware است که قابلیت Containerization سرویس های VMware را ممکن می سازد. Repository مربوط به Photon در این لینک قرار دارد.

همان طور که احتمالا متوجه شده اید GitHub کاربردهای بسیار زیادی دارد و تنها محدود به استفاده برنامه نویس ها نیست. پس از همین امروز اکانت خود را در این پلت فرم ایجاد نمایید و از صدها قابلیت جالب GitHub بهره بگیرید.

لینک سایت گیت هاب : https://github.com

درباره ی امیرمحمد

امیر محمد جلیلی هستم کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات ، دارای مدارک بین المللی شبکه و مدرس دوره های تخصصی شبکه های کامپیوتری ، امیدوارم مقالات آموزشی این وب سایت برای شما عزیزان مفید واقع شود .

بررسی کنید

خدمات شبکه کامپیوتری در کرج

خدمات شبکه کامپیوتری در کرج

ارائه خدمات شبکه های کامپیوتری به شهروندان محترم استان البرز و شهر کرج توسط تیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *