خانه » امنیت شبکه » افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

این روزها بازار نرم افزار های هک Wifi داغ است که این نرم افزارها با استفاده از نقاط ضعف مودم های Wifi امکان استفاده از منابع برای اشخاص غیر مجاز فراهم می کنند ، در این مقاله روش هایی برای افزایش امنیت شبکه های وای فای بیان خواهیم کرد که برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز مفید خواهد بود.

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

برای جلوگیری از اتصال دیگران به مودم Wifi راه هایی وجود دارد که چند مورد را به اختصار توضیح می دهیم:
1- استفاده از پسوود های ترکیبی:
این یعنی پسوردتان فقط عدد یا حروف نباشد، بلکه ترکیبی از حروف و اعداد و کارکترهای دیگر باشد. به عنوان مثال: 123@abc! بدین ترتیب امنیت بیشتری شامل حال پسورد می شود و البته بهتر است که از حروف بزرگ و کوچک همزمان استفاده کنید.
2- استفاده از نرم افزار ? Who’s On My Wifi
این نرم افزار بعد از نصب، تمام IP های هم رنج مودم را چک می کند و MAC های متصل به مودم را معرفی می کند. شما با بررسی دستگاه های متصل به مودم مانند کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و تبلت متوجه خواهید شد که آیا کسی بدون اجازه متصل شده است یا خیر.

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

همینطور که ملاحظه فرمودید لیست دستگاه های متصل به مودم با مک و IP نمایش داده می شود و هر 5 دقیقه عمل جستجو تکرار می شود و اگر دستگاهی متصل شود باید آن را تائید هویت کنید.
3- مخفی کردن SSID
شما در تنظیمات مودم می توانید SSID یا همان نام شبکه وای فای را مخفی کنید تا فردی قادر به شناسایی آن نباشد، بدین ترتیب برای کانکت شدن به وای فای، علاوه بر پسورد باید نام دقیق SSID را هم بدانیم و این کار نفوذ را سخت می کند.
برای مخفی کردن SSID به تنظیمات مودم وارد شوید، اکثر مودم ها با زدن آدرس 192.168.1.1 در مرورگر وارد تنظیمات می شوند. برای شناسایی IP مودم خود فرمان ipconfig را در خط فرمان اجرا کنید.

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

بسته به نوع مودم، تنظیمات متفاوت است اما روش کلی این است که به قسمت تنظیمات وای فای رفته، گزینه ای با عنوان Broadcast SSID یا در بعضی مودم ها Invisible SSID داریم. اگر Broadcast SSID بود گزینه No رو انتخاب کنید و اگر Invisible SSID بود Yes را انتخاب کنید.

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

نتیجه اینکه SSID نمایش داده نمی شود و زمانی که بخواهید به شبکه متصل شوید باید اسم دقیق را نیز بدانید .
4- فعال کردن MAC Filter
راه آخر که بهترین و مطمئن ترین روش نیز هست، استفاده از مک فیلتر می باشد.
هر دستگاهی که به شبکه متصل می شود یک شناسه ای دارد که قابل تغییر نیست و به تعبیری شناسنامه ی آن دستگاه می باشد که به آن مک آدرس می گویند. شما می توانید مک دستگاه های خود را در مودم ثبت کنید تا منبعد فقط به آنها اجازه اتصال داده شود. برای شناسایی مک در کامپیوتر به تنظیمات کارت شبکه مراجعه کنید.

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

اگر از وای فای لپ تاپ استفاده می کنید هم مراحل به همین صورت می باشد و فقط کافی است کارت شبکه وایرلس را انتخاب کنید. برای موبایل ها هم به تنظیمات شبکه وارد شوید و می توانید در قسمت درباره ی گوشی مک آدرس را پیدا کنید. دقت کنید مک آدرس تمام دستگاه هایی که قرار است به مودم متصل شوند را در مودم تعریف کنید.
به قسمت تنظیمات وایرلس وارد شده و در قسمت Wireless MAC Filter مک ها را وارد می کنیم:

افزایش امنیت در شبکه های Wifi و جلوگیری از هک وای فای

در مودم های مختلف ممکن است جای این گزینه ها متفاوت باشد اما در کل باید تنظیمات مشابهی را پیدا و فعال کنید، بدین ترتیب دیگر هیچ دستگاه ناشناسی امکان اتصال به شبکه شما را نخواهد داشت.

درباره ی امیرمحمد

امیر محمد جلیلی هستم کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات ، دارای مدارک بین المللی شبکه و مدرس دوره های تخصصی شبکه های کامپیوتری ، امیدوارم مقالات آموزشی این وب سایت برای شما عزیزان مفید واقع شود .

بررسی کنید

الگوریتم رمزنگاری Symmetric یا متقارن چیست؟

الگوریتم رمزنگاری Symmetric یا متقارن چیست؟

در بحث Encryption دو الگوریتم رمزنگاری مهم وجود دارد : asymmetric و symmetric ، که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *