خانه » تعاریف شبکه » استاندارد های IEEE 802

استاندارد های IEEE 802

استاندارد های IEEE 802

در دوره هایی نظیر Network Plus بارها نام استاندارد های IEEE و خصوصا خانواده IEEE 802 را شنیده اید ، این مطلب درباره استاندارد های IEEE 802 می باشد امیدواریم مفید واقع شود.

بسیاری از استانداردهای امروزی نوع اصلاح شده و یا پیشرفته ی استانداردهایی هستند که در ابتدا آنها را تولید میکردند. شاید عجیب باشد ولی این واقعیت است. شرکت های خصوصی قبل از ایجاد استانداردها ، شبکه های خاص خود را ایجاد می کردند در نتیجه بین شبکه های مختلف هماهنگی های کمی بود. بعد از گذشت زمانی «انجمن استاندارد آمریکا» انجمن مشهور 802 را تشکیل داد.

این انجمن در واقع برای استانداردسازی شبکه بندی تشکیل شد. آنها خواستند برای هماهنگی بیشتر شبکه ها، از استانداردهای واحدی استفاده شود . در حال حاضر شرکتهای متفاوت می توانند در چارچوب استانداردها انواع متفاوتی از شبکه بندی را اجرا کنند.

انجمن 802

انجمن مشهور 802 انجمن فرعی از « انجمن استاندارد آمریکا [1] » است و به دلیل سال تاسیس (1980) و انجمن ناظر آن به اختصار 802 گفته میشود. وظیفه ی مهم این انجمن تعریف استانداردها در زمینه ی شبکه است.

این موسسه به بخش های تخصصی کوچکتری تقسیم شده و هرکدام بخشی از نیازهای شبکه بندی را پوشش می دهند در نتیجه وقتی از 802 صحبت می کنیم در واقع از خانواده ای عظیم از استانداردها صحبت می کنیم چند مورد از آنها در اینجا آمده است تا تفاوت ظاهری آنها را ملاحظه کنید.

  • 802.2 کنترل منطقی لینک
  • 802.3 اترنت
  • Token Bus 802.4
  • Token Ring 802.5
  • 802.11b بی سیم
  • 802.14 مودم های کابلی

اینها همان بخش های تخصصی کوچکتر هستند که به جنبه های شبکه بندی مربوط می شوند. بهتر است اینها که بسیار پرکاربرد هستند را به خاطر بسپارید. البته به غیر اینها 40 مورد دیگر هم وجود دارد ولی لزومی به حفظ آنها نیست فقط وقتی صحبت از آنها به میان آمد کافی است بدانید که آن اعداد چه موضوع و زمینه ای را مطرح می کنند.

802.X

مشخصه های 802 به دوازده گروه تقسیم می شوند که هر یک به صورت 802.1 تا 802.12 نامگذاری شده اند. هر یک از این گروه ها تعریف کننده استانداردهایی برای کارهای اجرایی مختلف شبکه هستند.

سلسله مراتب موسسات استاندارد تا موسسه 802

  • موسسه ملی استاندارد آمریکا ANSI
  • موسسه مهندسین برق و الکترونیک IEEE
  • انجمن استاندارد IEEE SA1
  • موسسه IEEE 802 یا 802

موسسه مهندسین برق و الکترونیک IEEE یک سازمان فنی غیرانتفاعی است با بیش از 350 هزار عضو . این سازمان دارای یک سری فعالیتهای فنی شامل : کنفرانس ها، انتشارات و فعالیتهای محلی است. علاوه بر این ، در زمینه ی استانداردسازی هم از طریق انجمن استانداردها IEEE-SA1 فعالیت می کند. همه ی این فعالیتهای انجمن مورد تایید موسسه ملی استاندارد آمریکا ANSI است.

درباره ی امیرمحمد

امیر محمد جلیلی هستم کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات ، دارای مدارک بین المللی شبکه و مدرس دوره های تخصصی شبکه های کامپیوتری ، امیدوارم مقالات آموزشی این وب سایت برای شما عزیزان مفید واقع شود .

بررسی کنید

تفاوت UEFI و BIOS چیست ؟

تفاوت UEFI و Legacy BIOS چیست ؟

داتیس نتورک : یکی از سوالاتی که هنگام نصب سیستم عامل جدید ممکن است در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *