خانه » اخبار شبکه » باورهای اشتباه درباره عدم امکان مهاجرت از ویندوز به لینوکس

باورهای اشتباه درباره عدم امکان مهاجرت از ویندوز به لینوکس

باورهای اشتباه درباره عدم امکان مهاجرت از ویندوز به لینوکس

اگر با ویژگی ها و توانایی های لینوکس آشنا باشید بدون شک مهاجرت از ویندوز به لینوکس وسوسه انگیز است اما اشخاص و سازمان ها تصور می کنند با مهاجرت به لینوکس ، امکان استفاده از نرم افزار کاربردی ویندوز و یا سایر ابزار های تخصصی معروف را نخواهند داشت ، اما این باور کاملا اشتباه است .

تصور میکنم هیچ کس به این افراد نگفته است که گنو/لینوکس درخود این امکانات را دارد که کلیه برنامه های ویندوزی اعم از نرم افزارهای عمومی و اختصاصی را با کمی تغییرات و از راههای مختلف اجرا نماید . بعنوان نمونه کمپانی بزرگ والت دیسنی از محیط لینوکس بخوبی در مجموعه خود استفاده نموده و نرم افزار طراحی فتوشاپ را نیز با کمک برنامه کمکی wine اختصاصی خود به بهره برداری رسانده است . شرکت دیسنی نخستین بار از لینوکس در سال 2002 میلادی در کارهای انیمیشن سازی بهره جست و در حال حاضر با دیدن قابلیتهاب بی نظیر این سیستم عامل مشتاقانه توسط آگهی های تبلیغاتی مهندسین مشاور و پشتیبانی فنی از لینوکس را استخدام میکند .

کمپانی دیگری چون sun microsystems‌ نیز مشاهده کردکه terminal servers‌ به آنها امکان اجرای تعدادی از برنامه های ویندوزی را میدهد . اغلب توزیعهای مهم لینوکس هم امکانات استفاده از terminal services و Citrix MetaFrame XP Presentation Server را فراهم نموده اند .

اگرچه لینوکس سیستم ترمینال سرویس اختصاصی خود را دارد استفاده از این سیستم ویندوزی در کنار لینوکس شرکتهای بزرگ را قادر میسازد تا از قابلیتهای بی نظیز و امنیت کامل ضمن استفاده از نرم افزارهای قبلی خود بهره مند شوند .

در اینجا به ذکر یک مثال عملی میپردازیم :

فرض کنید یک موسسه در حال استفاده از تعدادی بسته نرم افزاری ویندوزی به شرح زیر است و میخواهد از ویندوز به لینوکس منتقل شود :

SPSS v9+, HLM4, Streams, LISREL and Nud*ist

در این وضعیت موسسه یک سری وظایف را در قالب تغییراتی باید از پیش در موسسه به انجام برساند که برای نرم افزارهای تخصصی فوق به شرح زیر است :

نظر به اینکه کاربران این موسسه قبلا از ویندوز XP‌ نسخه professional‌ استفاده میکرده اند مدیر IT موسسه باید ابتدا پشتیبانی از ترمینال سرویس ویندوزی را در لینوکس فعال نموده و با استفاده از برنامه rdesktop هریک از برنامه های فوق را بر روی دستگاههای مجهز به لینوکس اجرا نماید (ضمنا به تجربه اثبات گردیده که این برنامه ها در محیط لینوکس بسیار بهتر از قبل و سریعتر اجرا میشوند).

راه حل دیگر استفاده از برنامه win4lin میباشد .

برخی دیگر از مردم برنامه vmware‌ را می پسندند که از نسخه 5 به بعد با ارتقاء چشمگیری همراه شده و بدون نیاز به restart‌ و بوت کردن مجدد سیستم میتوان توسط آن چند سیستم عامل را باهم در چند پنجره مجزا در دسکتاپ اجرا کرد .

کمی سرمایه گزاری بر روی پروژه مرجع باز wine‌ و اعمال تغییرات اختصاصی در آن به نحوی که برآورنده نیازهای اساسی موسسات بزرگ در اجرای برنامه های ویندوزی خاص موسسه در محیط لینوکس باشد تازمانی که این موسسات بتوانند برنامه های خود را کاملا به برنامه هائی کاملا تحت لینوکس تبدیل و اجرا نمایند راهی مطمئن به شمار میرود .

با این تفاسیر برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس دید بازتری خواهید داشت .

درباره ی امیرمحمد

امیر محمد جلیلی هستم کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات ، دارای مدارک بین المللی شبکه و مدرس دوره های تخصصی شبکه های کامپیوتری ، امیدوارم مقالات آموزشی این وب سایت برای شما عزیزان مفید واقع شود .

بررسی کنید

آموزش نصب شیرپوینت SharePoint 2016

در این مقاله آموزش نصب و راه اندازی قدم به قدم شیرپوینت SharePoint 2016 مایکروسافت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *